PEDAGOGJIA

Blogu i parë i pedagogjisë në gjuhën shqipe

 • Vizitorë

  • 282,772
 • Advertisements

Tema të lira

Për kë bie kambana!?

Poezi nga Shpend Bajrami

Për shuarjen e dashurise ndërnjerëzore,
Për zbehjen e identitetit kombëtrar,
Për vdekjen e arsimit të shëndoshë,
Për shuarjen e kulturës kombëtare,
Për zbehjen e gjuhës amëtare,
Për sigurinë e dobët kombëtare,
Për mjekët që s’gjejnë ilacin e s’shërojnë dot të sëmurin,
Për pacientin që s’ka besim te mjeku i tij,
Për arsimtarët që s’mësojnë dot nxënësit,
Për nxënësin që terrorizon psiqikisht mësimdhënësin,
Për policin që s’parandalon hajnin, krimin,
Për prokurorin që s’denoncon krimin,
Për gjykatësin që s’dënon të pandehurin,
Për avokatin që s’mbron viktimën,
Për artistin që s’luan rolin,
Për regjisorin që s’cakton rolet,
Për punëdhënësin që s’respekton punëtorin,
Për punëtorin që s’respekton punëdhënësin,
Për tregëtarin që s’mirëpret klientin,
Për klientin që s’gjen tregëtarin (e vet),
Për kriminelin që s’kursen as kockat e viktimes,
Për viktimën që dashuron kriminelin,
Për sportistin që s’luan fer lojen,
Për gazetarin që s’bën lajmin,
Per poetin qe s’thurr vargu,
Per kengetarin qe s’ja thot kenges,
Per kompozitorin qe s’ben melodine,
Për … kë bie kambana
Për … kë bie kambana,
Për kë bie kambana miku im?!!!


Fejesa sipas adeteve ku jetojmë

Fejesa është nje veprim para kontratës së martesës. Qëllimi i fejesës është që të merret mendimi i vajzes së kërkuar e cila do të pyetet nëse pajtohet apo jo për martesë dhe (lexo më tepër)


Koha e lirë dhe organizimi i saj

Në rrethanat aktuale të globalizimit, potenciali i madh tekniko-shkencor karakterizohet nga akceleracioni i zbulimeve të reja shkencore e tekniko-teknologjike, kështuqë na kushtëzon … (lexo më tepër)


Menaxhimi i buxhetit nga shkollat në Kosovë

Në arsimin e Kosovë vërehet një ndryshim pozitiv në drejtime të ndryshme, por prapë se prapë është në një gjendje jo të mirë. Duke e pasur parasysh periudhën e vështirë që ka kaluar me dekada sistemi ynë arsimor, nuk mund të presim ndryshime dhe përmirësime të dukshme që do të na kënaqshin, por me kalimin e 11 viteve pas luftës së fundit në Kosovë, ka pasur mundësi që arsimi të menaxhohem më mirë dhe të ketë rezultate më pozitive, së paku në disa fusha të caktuara. (lexo më tepër)


Advertisements

11 Përgjigje to “Tema të lira”

 1. I paemër said

  Per adragogjin ju lutem a mundet me pas literatur lidhur me fazat dhe diq tjeter

 2. I paemër said

  kqyrni libra i gjoni krejt

 3. arizona said

  mir boll hiq tyben 😛

 4. I paemër said

  ROLI I AFAMILJES NE FORMIMIN E SHPREHIVE DHE SJELLJEVE KULTURORE NDAJ FEMIJEVE………………….
  PLESAE HELP ME

 5. I paemër said

  fejesa eshte per ta shijuar ate dhe jo per te mar mendimin e vajzes nese do per tu martuar,kshtu mendoj une,fejohu dhe bej qejjf

 6. I paemër said

  un nuk po sho kurfar pergjigjje rreth temes qe ju pyeta rreth nje muaj me par
  pershendetje ARTINA

 7. jetmira said

  jo mor cfar ska kush qe te ndihmon,as qe po i shohin kta komente qe shkruhen …krejt e kot

 8. I paemër said

  un sinqerisht ju pyeta para 2 javeve qe ju te me ndihmoni po ktu nuk po sho kurfar pergjigjje

 9. I paemër said

  Pershendetje nese mund te me ndihmono rreth Temes Formimi i bindjeve morale tek femijet e moshes parashkollore,dhe ne familje. ARTINA

 10. I paemër said

  pershendetje nese mund te me ndihmono

 11. fadil said

  Përshendetje. nese mund të më ndihmoni lidhur me temen për planifikimin ne mësimdhënie. flm kaloni mire

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s

 
Këtë e pëlqejnë %d blogues: