PEDAGOGJIA

Blogu i parë i pedagogjisë në gjuhën shqipe

 • Vizitorë

  • 282,772
 • Advertisements

Psikologji

TEORITË  E ZHVILLIMIT  TË  HERSHËM  SOCIAL

Etiologjia –  Foshnjat njerëzore, në kontrast me shumë specie të tjera, janë relativisht më të pashpresa kur lindin dhe për shumë vite janë të paaftë për të mbijetuar të vetëm.

Nëse foshnjat nuk ushqehen, strehohen dhe mbrohen ato me siguri që do të vdësin.

Etologët besojnë se procesi i seleksionimit natyral i ka pajisur foshnjat dhe nënat me sjellje të lindura të cilat sigurojnë mbijetesën e foshnjave. Socio-biologët përshkruajnë këtë proces  në një mënyrë paksa të ndryshme, duke argumentuar se mekanizmat evolucioniste kujdesen për të në mënyrë të tillë që gjenet e specieve  përcohen; fëmija ndodh që i ka ato. (lexo më tepër)

Advertisements

6 Përgjigje to “Psikologji”

 1. latifi said

  Në konceptin psikologjik receptor është fëmiu-i cili i merr tiparet(ilaqet)nga familja-efekti i tyre shprehet ne rrethin shoqëror dhe (efektori)është i domosdoshëm për ta përceptuar pozitivin apo negativin e ati rercepti.

 2. latifi said

  Edukata morale -për fëmiun gjegjësisht nxënësin është një recept
  që merr nga familja dhe efekti i atij recepti duket në shkollë dhe shoqëri pa marrë parasysh kohëzgjatjen-efekti do të ndodhë qoftë pozitiv apo negativ.

 3. LIRIDON said

  SINENIMI ME I AFERMT ME TERMIN INTELEGJENC ESHT.?

 4. LIRIDON said

  QKA SHPRE NJERIJU ME TE FOLUR.?

 5. Uran Ismaili said

  kush e themeloj laboratorin e par psikologjike

 6. I paemër said

  Aspekti didaktik dhe psikologjik i mësimit aktiv

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s

 
Këtë e pëlqejnë %d blogues: