PEDAGOGJIA

Blogu i parë i pedagogjisë në gjuhën shqipe

 • Vizitorë

  • 282,772
 • Advertisements

Pedagogji speciale

Edukimi dhe arsimimi i personave me aftësi të kufizuar

Deklarata e Salamankës mbi edukimin inkluziv thotë “Skollat e rregullta me orientim përfshirës janë mjetet më të efektshme për të luftuar qëndrimet diskriminuese, për të krijuar komunitete mikpritëse, për të ndërtuar shoqëri gjithëpërfshirëse dhe për të arritur edukimin për të gjithë…dhe mbi të gjitha efektivitetin e kostos së të gjithë sistemit arsimor”. (lexo më tepër)

Të kuptosh aftesinë e kufizuar

Problemet e personave me aftësi të kufizuara janë pranuar si prioritare nëpër tërë botën, posaçërisht pas miratimit të rregullave standarde të Kombeve të Bashkuara për barazinë e mundësive të personave me aftësi të kufizuara dhe Konventën e Kombeve të Bashkuara për të drejtat e personave me aftësi të kufizuara, të miratuar më 13 dhjetor të vitit 2006.(lexo më tepër)                                       

E drejta për arsim të fëmijëve dhe të rinjve me nevoja të veçanta arsimore

Ndërsa arsimi publik është një e drejtë e qytetarëve në çdo shoqëri, e drejta për arsim për fëmijët dhe të rinjtë me nevoja të veçanta arsimore është realizuar vetëm në shkallë të ndryshme në vende të botës. Në shumë vende, qasja në arsim është ende e mohuar ose kufizuar në bazë të gjinisë, racës, gjendjes ekonomike apo social, ose aftësinë e kufizuar (Gary L. Albrecht 2006). Për fëmijët dhe të rinjtë me aftësi të kufizuara, e drejta për arsimim është realizuar vetëm në dekadat e fundit. Shumica e fëmijëve me aftësi të kufizuara ndajnë  përvojën se  si iu është  mohuar qasja në arsim. Për këto grupe të fëmijëve, arsimi mbetet ajo që ishte në kohë më parë, një përgjegjësi e familjes. (lexo më tepër)

Advertisements

9 Përgjigje to “Pedagogji speciale”

 1. laura said

  Per të larguar biznesin e mjekëve lidhur me sherimin e paicientëve duhet të ket një mjek pagë të volitshme dhe mos të mirret me punën private dhe ate të spitalit jo 2 vende të punonë të ketë një pagë që ai është i betuar, mos ta then betimin për shkak të kushteve të vështira ekonomike po ta jep betimin te i Madhi Zot se do të punon punën e vetë pa interes vetem me pagen qe e meriton dhe ai ka bërë shpenzime të mëdha dhe ka përgjegjësi të madhe e jo të ngarkohet me biznes privat nëse fillon të ritet paga e mjekësis, arsimit, dhe instucionet tjera që kanë përgjegjësi të madhe atëher fillon çelsi i arit të hap dukurit pozitive në çdo aspekt edhe te i MADH ZOT nuk do të kemi përgjegjësi dhe do të na shkojnë punët mbar. Ju faliminderit kushë bënë durim të lexon.

 2. laura said

  Nëse dëshirojm të kemi një Kosovë të lirë me demokratik – Evrpojane , propozojm që shkollat e Kosovës te ken pedagog te jen kontaktet me te afërta me Ministrin e Arisimit, Drejtorin e Arsimit, Drejtorin e Shkollës etj. mësim dhënësit të trajnohen , të njoftohen prindërit për çdo ngecje e fëmiut prindërit mësimdhënëstit të ulen në tryez të derdhen lëshimet e nxënësve, studentave e tj. si sillen në mësim, në shtëpi në rrugë këtë mundë të vlerëson pedagogu pa pedagog nuk ka çels duhet çelsi të jetë i arit që kurë mos të dëmtohet e të kemi një shoqëri të pasur , familjen dhe qytetin si dhe instucionet të përkrahin arsimin me fakte materiale a u dëmtuar pala e parë dhe në fundë.
  Ku do që shkojmë shofim se njerizia bëjnë uf af uf af, e joooooooooooooo kjo dukuri mundet me u zbut me mirës dhe do të kemi një arom të bukur në Kosovë, se fëmia lindë pa përkrahje i Madhi Zot e jep në këtë botë për të jetuar si është më e mira fëmiu nuk lind me politikë , politika zhvillohet në familje, shoqëri, rrugë shkollë etj. andaj duhet pikat negative të zhduken një herë e përgjithmon në kushte evropiane, dallimet bëhen në spital po sa lind fëmija fillon mjeksia te kyqet ne biznis e keshtu fillon pastaj magesija, edhe varferia zhvillohet nje pas nje ai nuk pasurohet me kete por zbehet pacienti, femia e merr nje ngjyr dal nga dal jo te mir, po ashtu edhe fillon hap pas hapi terapin e par mjeksore, vitet e para te shkollimit, ne punesim e ku te kemi nje shoqeri ose familje te shendosh pedagog duhet çelsi i arit te jemi nje zeri drejtesi, jo genjeshtra, jo interes, jo trathti jo i fort po sa me i but dhe i afert dhe i buzqeshur ja pedagogjia familjare.

 3. laura said

  Mësim dhënësit nuk jan fajtor por çelsi thyer në Kosovë paraqiten problemet e ndryshme në familje në shkollë ejt. kurse shkollat duhen të respektohen dhe të kenë kushtet më të mira dhe tranimet me meditje ditore trajnimi profesional si të sillen njeri me tjetrin dhe te kemi nje popull të shëndosh, e jo të punohet me interes me me intervenime dhe keshtu dobsohen mardhenjet familjare zyrtare me mesimdhensit, nuk denohen prinderit, nxenesit ejt. per te pasur nje popull shum te shendosh dhe korekt.

 4. nesa said

  a ka mundsi mema gjet ni ese per edukat breh \nesa\

 5. ela said

  edukim ikkluziv ma shum rreth kesaj teme

 6. Lina said

  A do kishte munsi te na njoftoni em shum per semundjet qe i preokopojn femijet me nevoja te veqanta se ka shum lloj semundjesh po te flasim rreth tyre..?

 7. sadri said

  per ne kosov ta siguroj se nuk ka pedagogji familjare as ped.kulturore po veq studime si me te mashtru e me te rrejt

 8. trimi said

  nese mundeni mem gjet matrial per ”veshtersit emocionale dhe te sjelljes”

 9. shkurte said

  kush e din mem tregu qka eshte pedagogjia familjare

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s

 
Këtë e pëlqejnë %d blogues: