PEDAGOGJIA

Blogu i parë i pedagogjisë në gjuhën shqipe

 • Vizitorë

  • 282,772
 • Advertisements

Histori e arsimit

Aleksandër Xhuvani (1880-1961)

Aleksandër Xhuvani është veprimtar i Rilindjes Kombëtare, iluminist i spikatur dhe pedagog i madh, personalitet i shquar i arsimit, i shkencës dhe jetës politiko-shoqërore, Mësues i popullit … (lexo më tepër)

Mendimi pedagogjik i Aleksandër Xhuvanit

Fjalën edukatë e nxjerr nga fjala latine educere, e cila ka domethënien e të nxjerrit jashtë, të qiturit në dritë të atyre aftësive që gjenden por si farë, mbrenda në një subjekt të dhënë, (lexo më tepër)


Advertisements

6 Përgjigje to “Histori e arsimit”

 1. Sadulla Kamberi said

  Është një proverb e cila thiotë:

  ”Nëse planifikon për një vit, mbjellë drith,
  Nëse planifikon për njl dekadë, mbjellë pemë, dhe
  Nëse planifikon për tërë jetën, atëherë arsimo dhe eduko”

  ” Çdo planifikim i mirë dhe me kohë, gjysmën e punës e kryenë që në fillim

 2. shpresa said

  kugjo spo gjej per arsimin

 3. shpresa said

  arsim arsim lyp per arsimin po kuxho spo gjej

 4. latifi said

  “Edukata e mirë është ëmbëlsirë,Edukata jo e mirë është e idhët dhe plotë thartirë”

 5. teuta said

  me pelqen shum mendimi i tij per edukaten edhe me ka ndihmu shum per provim

 6. I paemër said

  me pelqen shum mendimi i tij per edukaten edhe me ka ndihmu shum per provim

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s

 
Këtë e pëlqejnë %d blogues: